Тренування для підвищення сили, витривалості та збільшення м'язової маси включають заняття зі штангою. Цей спортивний інструмент відрізняється за вагою та призначенням, тому важливо підібрати його правильно. Найкраще займатися під керівництвом досвідченого тренера, який допоможе розробити індивідуальну програму з урахуванням ваших особливостей. Щоб знайти свого спеціаліста, відвідайте спортивний комплекс Sport Life у вашому місті.
Чому важливо знати вагу грифа штанги
Так називається металевий стрижень, до якого кріпляться млинці чи диски. Він є серцем штанги та впливає на її призначення. Знати, скільки важить гриф, повинен кожен спортсмен, цей елемент інвентарю підбирають індивідуально залежно від виду спорту, завдань та форми спортсмена.
Штангу використовують у різних напрямках тренувань, за її допомогою можна розвивати м'язи плечового пояса, грудей, сідниць, спини, ніг. Грифи відрізняються між собою не тільки за формою, але й вагою. Часто на змаганнях можуть висувати суворі вимоги до маси, товщини та розміру втулок.
Знати вагу грифа штанги потрібно, щоб вибрати її правильно та отримати бажаний результат від тренувань. Один вид інвентарю підходить лише для базових вправ, інший ефективніший під час виконання тяги, присідань, є спеціалізовані моделі лише з конкретних цілей.
Стандартна вага грифів
Інвентар, що використовується у спортзалах, може бути розрахований тільки на жінок, призначений для занять паверліфтингом, важкою атлетикою, вправ базового характеру тощо. Розглянемо, які різновиди ділять грифи штанг за вагою.
Олімпійський гриф (20 кг)
Це міжнародний стандарт розмірної штанги, що його використовують на Олімпійських змаганнях з 1896 року. На нього орієнтуються під час виготовлення інших різновидів грифів. Особливості моделі:
- виконаний із міцної загартованої сталі з хромованим покриттям;
- оснащений опорним підшипником, відрізняється ідеальним балансуванням;
- на втулках для млинців передбачений механізм, що обертається – з його допомогою зручно виконувати ривки та підйоми на груди;
- посадковий діаметр дорівнює 50 мм;
- максимальне навантаження – 250-679 кг.
Олімпійський гриф має довжину 220 см, його використовують у важкій атлетиці. Завдяки посадковим втулкам, що обертаються, під час роботи з ним зменшується відцентрова сила, що виникає при обертанні дисків на підйом. У результаті кисті атлета витримують менше навантаження.
Жіночий олімпійський гриф (15 кг)
Одна з причин, через які потрібно розбиратися в різновидах цього спортивного інвентарю – моделі поділяються на чоловічі та жіночі. Грифи, призначені для жінок-важкоатлеток, тонші та коротші. Вони важать 15 кг і мають діаметр 25 мм.
Жіноча варіація, на відміну від чоловічої, не має насічок по центру. Максимальне навантаження для такого грифа складає 226 кг, довжина хвата – 30 мм, можна використовувати снаряди вагою до 2010 мм.
Тренувальні та полегшені грифи (5-15 кг)
Це легкі моделі, призначені переважно для дітей. Вони можуть відрізнятися за максимальним навантаженням, для якого призначені. Наприклад, гриф 7 кг може витримувати вагу до 45 кг. Вироби також відрізняються за довжиною та діаметром хвата.
Тренувальні легкі грифи найчастіше роблять з міцного алюмінію. Для міцного та зручного утримання передбачені протиковзні насічки. Також у конструкції можуть бути присутні голчасті підшипники з латунною втулкою.
Паверліфтерський гриф (20-25 кг)
Така модель призначена для виконання вправ з великою вагою. Серед паверліфтерських грифів є варіанти розраховані на навантаження 500-600 кг. Головні відмінні риси:
- велика жорсткість проти олімпійських. На такий гриф можна зміцнювати велику вагу, після чого він не стане пружинити або сильно згинатися;
- виражені насічки;
- повільніше обертання втулок, ніж в олімпійського (все тому, що триборство не передбачає вибухових рухів).
За правилами діаметр такого грифа становить 29 мм. Вироби для паверліфтерів неодноразово проходять випробування та тестування, дати їх проведення зазначаються у паспорті.
Спеціальні грифи
Розглянемо й інші моделі, що мають конкретне призначення:
- W-подібний. Цей варіант підійде для французького жиму, тренування передпліч, біцепсів, трицепсів. Скільки важить W гриф? Його маса може коливатися в межах 5-9 кг, у конструкції передбачені фіксатори типу «замок-пружина»;
- EZ. Передбачений для зручного прокачування біцепса та трицепса. Завдяки вигнутій формі дозволяє зручно згинати та розгинати руки без викручування зап'ясть. Вага EZ грифу коливається в межах 5-12 кг;
- треп-гриф. Це модель для станової тяги, має шестикутну або гексагональну форму. Під час роботи з нею навантаження зміщується на квадрицепс стегон, тому можна працювати з великою вагою без ризику зірвати спину. Маса – 20-30 кг (залежно від виробника).
Для ізольованих вправ на руки призначений гриф-рама у формі прямокутника. Його вага в межах 7-13 кг, у компактних варіантів для тренувань вдома може бути й менше. Існують також універсальні грифи для занять з гантелями вагою від 1,3 до 2 кг.
Як вибрати гриф для тренувань
Перший момент – мета занять. Наприклад, W-подібні краще підходять для тренування рук та плечей. Скільки важить гриф для жиму? Для такого заняття, а також прокачування передпліч краще вибирати модель EZ масою в межах 5-12 кг. Універсальним вважається прямий варіант у вигляді сталевого хромованого стрижня з втулками.
Мало знати, скільки важить вигнутий гриф, або інші варіанти, необхідно враховувати також довжину, товщину та жорсткість. Перший параметр вибирають під свій зріст і розмах рук, найбільш зручними вважаються моделі 140-180 см. Товщина впливає на вантажність, чим товстіший гриф, тим з більшою вагою ви зможете працювати.
Зручність хвата також залежить від підшипників та рифлення. Бажана наявність антиковзного покриття. Якщо все ж таки вам важко вибрати відповідний гриф, зверніться до професійного тренера. Він допоможе знайти оптимальну вагу та розробить програму тренувань для кращого результату.