Що таке хондроїтин і глюкозамін? Часто можна почути, що їх рекомендують приймати при болях у суглобах або після переломів, коли починається реабілітація і доводиться багато рухатися після тривалої перерви в тренуваннях. Але навіщо вони потрібні організму, як ці елементи беруть участь у метаболізмі? І головне — як приймати хондроїтин з глюкозаміном, щоб це приносило тільки користь?
Загальні відомості про хондроїтин і глюкозамін
Глюкозамін і хондроїтин — це так звані хондропротектори. Вони є складовими компонентами хрящової тканини як у дорослих, так і у дітей. Глюкозамін бере безпосередню участь у формуванні хряща, тоді як хондроїтин необхідний для того, щоб хрящова тканина залишалася еластичною. Додатково обидва ці елементи беруть участь в утворенні гіалуронової кислоти, яка необхідна для синтезу синовіальної рідини, а вже вона використовується організмом в якості мастила для суглобів. Як вони утворюються? Їх людина отримує разом з їжею. Далі хондропротектори накопичуються в хрящовій тканині і витрачаються в міру необхідності. Для виготовлення різних добавок з глюкозаміном і хондроїтином застосовуються хітинові сполуки або ж тваринні хрящі.
Основні функції, які виконують хондропротектори:
- утримання вологи в хрящових тканинах, що необхідно для вироблення синовіальної рідини і підтримки належної еластичності;
- утворення синовіальної рідини;
- підтримка нормальної функціональності суглоба;
- синтез нової хрящової тканини;
- регулювання амортизації при ходьбі.
Останні дослідження також показали, що хондропротектори необхідні для нівелювання запального процесу в суглобах, але при цьому вони не впливають на сам больовий синдром.
Чим корисний для спортсменів
Практично будь-який вид спорту пов'язаний з активними фізичними навантаженнями, при яких суглоби відчувають додаткове тертя, швидше використовують синовіальну рідину. Щоб уникнути запалення суглобових тканин, стимулювати процес регенерації хрящової тканини, зв'язок, якраз і необхідні хондропротектори.
Також для спортсменів вони потрібні, щоб вгамувати біль після значних навантажень на суглоби. Наприклад, після силового тренування на витривалість. Якщо ж організм буде відчувати дефіцит хондропротекторів, то з часом розвинеться артроз. У запущених випадках це призводить до непоправних пошкоджень суглобової сумки, до зниження рухливості суглоба.
Як правильно приймати хондроїтин і глюкозамін
Як правильно пити хондропротектори? Їх слід приймати разом. Рекомендована добова норма для дорослої людини становить:
- 1500 мг глюкозаміну;
- до 600 мг хондроїтину (у формі сульфату).
Прийом рекомендується розділити на 3 однакові порції. Вживати після їжі у формі добавки. Для прискорення процесу метаболізму за участю хондропротекторів рекомендується також включити в раціон продукти, багаті на жирні кислоти омега-3 (містяться в морепродуктах). Якщо є ознаки пошкодження суглоба або біль, то слід також використовувати хондроїтин і глюкозамін в якості мазі для зовнішнього застосування. Вони здатні проникати до глибоких шарів епітелію, накопичуватися в підшкірній жировій клітковині, а вже далі хондропротектори проникають в хрящову тканину.
Як довго необхідно приймати? Глюкозамін і хондроїтин мають властивості накопичуватися в організмі і використовуються хрящовою тканиною в міру необхідності. Для поповнення запасу рекомендується курс прийому до 8 тижнів. Далі зробити перерву мінімум на 2 місяці.
Перед тим як пити глюкозамін з хондроїтином, рекомендується обов'язково проконсультуватися з дієтологом або фахівцем зі спортивного харчування, який в індивідуальному порядку розрахує оптимальне дозування з урахуванням фізіологічних особливостей спортсмена.
Потрібно розуміти, що хондропротектори не допоможуть відновити вже пошкоджений суглоб або надмірно стерті його ділянки, що зазнали деформації через хронічний запальний процес. У таких випадках потрібно звертатися до лікаря. Глюкозамін і хондроїтин приймаються саме для профілактики травм, для зниження ризиків.
Слід ще згадати, що ефект від застосування хондропротекторів помітний не відразу, а лише через 6 тижнів після початку прийому. Так відбувається через те, що процес засвоєння хондроїтину і глюкозаміну займає значний проміжок часу.
Можливі протипоказання та побічні ефекти
Які побічні явища провокує глюкозамін і хондроїтин? Спираючись на відгуки самих спортсменів, можна виділити наступні:
- травні розлади, переважно на початку курсу прийому;
- посилення алергічних реакцій;
- запаморочення, безсоння.
Ризик побічних ефектів збільшується, якщо перевищувати рекомендовану добову норму. Протипоказаннями для застосування хондропротекторів є тільки вагітність і вік до 14 років. У дуже рідкісних випадках на препарати з глюкозаміном і хондроїтином у людини може виникнути алергічна реакція.
Що робити при виникненні побічних ефектів від глюкозаміну і хондроїтину? Спочатку зменшують добову норму. Далі пробують використовувати інші варіанти хондропротекторів, які виробляються з іншої первинної сировини. Найкращими за якістю є глюкозамін і хондроїтин, які добувають з акулячих хрящів. Додатково потрібно пройти комплексне обстеження, щоб нівелювати можливий авітаміноз. Наприклад, при дефіциті вітаміну С засвоєння хондропротекторів організмом людини ускладнюється, значна частина біодобавок буде виводитися в незмінному вигляді.
Практика демонструє, що побічні ефекти від глюкозаміну виникають частіше.
Поради від експертів Sport Life
Як правильно вибрати якісні хондропротектори для підтримки здоров'я суглобів? Експерти Sport Life рекомендують при виборі добавки звертати увагу на наступні критерії:
- Склад. Комплексні, в які додають також вітаміни, кращі, тому що нормальне всмоктування хондропротекторів при авітамінозі неможливе.
- Що виробник використовував як основу для виробництва добавки. Кращі варіанти — це хрящі морських мешканців, в них глюкозамін і хондроїтин містяться в кращому біодоступному для організму людини вигляді.
- В якому вигляді випускаються добавки. Це можуть бути желейні цукерки, таблетки, мазі для зовнішнього застосування, ін'єкції для внутрішньосуглобового введення (у формі одноразового заповненого шприца).
- Хто є виробником. Слід віддавати перевагу хондропротекторам від відомих брендів з хорошою репутацією.
Отже, глюкозамін і хондроїтин — це добавки, які необхідні для захисту суглобів від пошкодження, руйнування. Спортсменам їх рекомендується приймати в обов'язковому порядку хоча б 2 курси по 8 тижнів щорічно, але перед їх застосуванням слід проконсультуватися з фахівцем, пройти комплексне обстеження. Слід пам'ятати, що прийом хондропротекторів та інших харчових добавок не замінює правильне і раціональне харчування.