Як накачати ноги без присідань: найкращі вправи для квадріцепсів і стегон

Практично будь-яка вправа, спрямована на тренування ніг, неминуче залучає до роботи тазостегнові суглоби.

Квадрицепси — одні з найбільших м'язів стегна. Їх розвиток сприяє підвищенню загальної витривалості організму і фізичної сили. Практично будь-яка вправа, спрямована на тренування ніг, неминуче залучає до роботи тазостегнові суглоби. Це, в свою чергу, сприятливо впливає на стан колінних суглобів, знижуючи навантаження на них.

Давайте розглянемо базові вправи на квадріцепс, щоб ви могли накачати сильні і рельєфні ноги.

Анатомія стегнового м'яза

Бічний м'яз стегна займає основне місце в структурі квадріцепса і бере активну участь у всіх рухах ніг. Цей м'яз носить назву латерального і відіграє ключову роль в роботі нижніх кінцівок.

З внутрішньої сторони стегна розташовується широкий медіальний м'яз, який візуально виділяється у вигляді округлої форми над колінною чашечкою. Основна його функція – забезпечення згинання і розгинання колінного суглоба.

Між латеральною і медіальною знаходиться широкий проміжний м'яз. Він частково проглядається в області їх з'єднання з коліном і найбільш активно задіюється під час бігу, стрибків і присідань.

На передній поверхні стегна розташований прямий м'яз, який також входить до складу квадріцепса. Він відрізняється подовженою формою і формує напівкруглий контур передньої частини стегна. Особливість цього м'яза полягає в тому, що він не має кріплення до кістки, проте виконує важливу функцію, забезпечуючи згинання і розгинання ноги.

Особливості тренування квадріцепсів у жінок

Для більшості жінок мета тренувань — не наростити масивні чотириголові м'язи стегна, а надати ногам підтягнутий, стрункий вигляд. Тому починати заняття з важких ваг і великих навантажень не варто. В першу чергу потрібно зосередитися на правильній техніці виконання вправ.

Відповідаючи на питання, як накачати квадріцепс дівчині, варто зазначити: почати краще з вправ з власною вагою і ретельним відпрацюванням техніки. Якщо в арсеналі є гантелі, використовуйте легкі — від 1 до 4 кг, а потім збільшуйте вагу поступово, додаючи 1-2 кг на місяць за умови регулярних тренувань.

Особливу увагу при виконанні вправ слід приділяти контролю рухів — не працюйте за інерцією. Важливо відчувати роботу саме квадріцепса і акцентувати на ньому навантаження протягом усього підходу.

Якщо ви хочете зменшити об'єм ніг, варто виконувати від 12 до 20 повторень в одному підході, зберігаючи високу якість кожного руху. Інтервали відпочинку між підходами повинні бути мінімальними.

Для спалювання жиру відмінно підходять тренування за протоколом табата, а також кругові формати, в яких м'язи отримують кардіо- і силове навантаження одночасно.

Після завершення тренування обов'язково включайте розтяжку — це допомагає підтримувати еластичність м'язів і сприяє їх відновленню.

Особливості тренування квадріцепсів у чоловіків

Чоловіки, як правило, прагнуть до приросту м'язової маси і вираженого об'єму ніг. У цьому випадку акцент потрібно робити на збільшення силового навантаження — поступово підвищувати робочу вагу гантелей. При цьому кількість повторень слід обмежити в діапазоні 8-14, виконуючи по 3-4 підходи на кожну вправу.

Для початкового рівня підійдуть гантелі вагою 4-8 кг. У міру прогресу його можна збільшувати, обов'язково дотримуючись правильної техніки: рухи в суглобах повинні бути скоординованими і плавними.

Наприклад, в присіданнях при підйомі важливо одночасно розпрямляти колінні і тазостегнові суглоби. Щоб відстежувати і коригувати техніку, корисно записувати тренування на відео і аналізувати прогрес візуально.

Тренувати квадріцепси в домашніх умовах чоловікам можна за допомогою вправи на квадріцепс з гантелями — це зручний і доступний спосіб силового навантаження.

Силові тренування корисні як для чоловіків, так і для жінок: м'язи необхідні і для підтримки тонусу, і для ефективного спалювання жиру. Варто обзавестися гантелями, бажано розбірними, і поступово вводити їх у свою домашню тренувальну програму.

Вправи на квадріцепс у тренажерному залі

Жим ногами

Дана вправа мінімізує навантаження на спину і сідниці, дозволяючи зосередитися на ногах. Завдяки особливостям тренажера можна працювати з більш важкою вагою, ніж при класичних присіданнях. Щоб основне навантаження припадало на квадріцепси, ноги слід ставити на ширині плечей.

Правильна техніка виконання:

  1. Початкове положення: спина і потилиця щільно притиснуті до спинки, ноги майже випрямлені і впираються в платформу, руки тримаються за рукояті.
  2. Згинайте коліна, поки кут між стегнами і гомілками не стане прямим.
  3. Поверніться в початкове положення.

Важливо: у верхній точці амплітуди коліна повинні залишатися злегка зігнутими. Повне випрямлення може призвести до серйозних травм, особливо при роботі з великою вагою.

Випади зі штангою і гантелями

Існує кілька способів виконання випадів: з гантелями, зі штангою, в тренажері Сміта, з кроком вперед по залу або в статиці. Нижче розглянемо статичні випади з використанням штанги або гантелей.

Техніка виконання зі штангою:

  1. Початкове положення аналогічне стійці при класичних присіданнях зі штангою на спині.
  2. Зробіть крок вперед правою ногою. У нижній точці стегно передньої ноги повинно бути паралельно підлозі, а коліно задньої — майже торкатися поверхні, формуючи прямий кут.
  3. Поверніться у вихідне положення.

Повторіть рух, змінивши ногу.

АБОНЕМЕНТ СІМ'Я
3=1
Купуй ОДИН абонемент – отримай ТРИ

Розгинання ніг в тренажері

Вправа опрацьовує передню поверхню стегна. Її можна використовувати як легку розминку перед важкими базовими вправами, виконуючи 15-20 повторень без відмови, з невеликою вагою або як фінальний елемент тренування ніг для додаткового навантаження.

Техніка виконання:

  1. Початкове положення — сидячи в тренажері, спина щільно притиснута до спинки, коліна зігнуті, ступні знаходяться під валиками, руками тримайтеся за рукояті.
  2. Випрямляйте ноги в колінах, концентруючи зусилля на квадріцепсах.
  3. У верхній точці затримайтеся на секунду, максимально напружуючи м'язи, потім повільно поверніться у вихідне положення.

Виконуйте рух плавно і підконтрольно, особливо на опусканні, не давайте ногам просто «падати» вниз. Працюйте до відчуття вираженого печіння в м'язах.

Стрибки на височину

Ця вправа допомагає розвивати вибухову силу ніг і відмінно навантажує м'язи навіть без використання додаткової ваги. Щоб підвищити складність, збільште висоту тумби або використовуйте обважнювачі на гомілці.

Техніка виконання:

  1. Встаньте прямо на відстані одного кроку від платформи. Стопи розмістіть на ширині плечей, зведіть лопатки і злегка опустіть їх вниз.
  2. На вдиху зігніть коліна і виконайте напівприсед.
  3. На видиху зробіть мах руками знизу вгору і енергійно відштовхніться ногами від підлоги. Застрибніть точно в центр платформи. Слідкуйте за тим, щоб при приземленні коліна не завалювалися всередину.

Випряміться, потім акуратно спустіться вниз кроком і поверніться в початкове положення.

Болгарські випади зі штангою

Вправа має збільшену амплітуду за рахунок задньої опори і дає більш виражене навантаження на м'язи стегна в порівнянні з класичними випадами.

Техніка виконання:

  1. Встановіть штангу на стійки приблизно на рівні грудей, а позаду себе розмістіть опору.
  2. Підійдіть до штанги, підпливіть під гриф і візьміться за нього закритим хватом трохи ширше плечей.
  3. Покладіть штангу на верхню частину трапецієподібних м'язів, уникаючи тиску на хребет.
  4. Лопатки зведіть і опустіть, спину зафіксуйте в нейтральному положенні.
  5. Підніміться і акуратно зніміть штангу зі стійок.
  6. Зробіть крок назад правою ногою і поставте носок на опору, рівномірно розподіливши вагу тіла між ногами.
  7. На вдиху зігніть обидві ноги, опускаючись вниз до того моменту, поки зберігається пряма спина. Слідкуйте, щоб ліве коліно рухалося в напрямку носка.
  8. На видиху розігніть ноги і поверніться у вихідне положення.

Виконайте потрібну кількість і повторіть на іншу ногу.

Розгинання ніг в тренажері

Вправа ізольовано опрацьовує м'язи передньої поверхні стегна — квадріцепси — практично без залучення інших м'язових груп.

Техніка виконання:

  1. Сядьте в тренажер так, щоб валик виявився на рівні гомілкостопів, а стегна щільно прилягали до сидіння.
  2. Притисніть спину і таз до спинки, руками візьміться за поручні.
  3. На видиху випряміть ноги, плавно піднімаючи валик вгору.
  4. Переконайтеся, що таз залишається нерухомим і не відривається від сидіння.

На вдиху повільно опустіть ноги, повертаючись у вихідну позицію.

Жим однією ногою в тренажері

Тренування квадріцепса з такою вправою включає в роботу ті ж групи м'язів, що і жим ногами двома кінцівками, але при цьому дає можливість точково впливати на кожну ногу окремо.

Техніка виконання:

  1. Встаньте на тренажер, щільно притиснувши таз і плечі до спинки. Одну ногу (наприклад, праву) поставте на нижню частину платформи, другу — на підлогу. Зберігайте природний прогин у попереку.
  2. Витисніть платформу вгору і приберіть стопори.
  3. На вдиху повільно опустіть платформу, згинаючи робочу ногу в коліні. Слідкуйте, щоб воно рухалося по лінії носка, а таз залишався притиснутим до спинки.
  4. На видиху поверніть платформу у вихідне положення, повністю випрямивши ногу.

Виконайте задану кількість повторень, потім знову зафіксуйте платформу і поміняйте ногу.

Тренування квадріцепсів вдома: кілька простих вправ без присідань

Підйом ніг лежачи

Вправа розвиває м'язи преса за рахунок статичного напруження, а основне навантаження при русі отримують ноги. Щоб підвищити рівень складності, використовуйте обважнювачі на гомілці.

Техніка виконання:

  1. Ляжте на спину, руки витягніть уздовж тіла. Прямі ноги підніміть на 3-5 см над підлогою.
  2. На видиху підніміть ноги вгору до утворення прямого кута з корпусом.

На вдиху повільно опустіть їх назад, не дозволяючи попереку відриватися від підлоги або прогинатися.

Ножиці

Хоча вправа вважається частиною тренувань на прес, активну роботу тут виконують і м'язи передньої поверхні стегна, особливо пряма. Для збільшення навантаження можна використовувати обважнювачі.

Техніка виконання:

  1. Ляжте на спину, руки витягніть уздовж тіла. Підніміть ноги, плечі, лопатки і голову на 20-30 см від підлоги, злегка округляючи спину.
  2. Починайте перехресні махи ногами в середньому темпі. Дихайте рівно.

Після виконання підходу акуратно опустіться назад на підлогу.

Стільчик біля стіни

Ця вправа активно задіює м'язи ніг, особливо квадріцепси, в статичному режимі. Щоб додати складності, можна використовувати фітнес-резинку трохи нижче колін, розтягуючи її назовні.

Техніка виконання:

  1. Встаньте спиною до стіни і щільно притисніться до неї.
  2. Зробіть крок вперед приблизно на 30 см і, не відриваючись від поверхні, повільно опустіться вниз, ніби сідаєте на невидимий стілець.
  3. Опускайтеся до тих пір, поки кут в колінах не стане 90 градусів або до комфортного рівня. Утримуйте положення стільки, скільки зможете, потім плавно підніміться.
Бронюй абонемент зі знижкою