Нормалізація тестостерону у жінок: коли це важливо і що робити

Тестостерон — це основний чоловічий гормон, але в невеликій кількості він присутній і в жіночому організмі.

Тестостерон — це основний чоловічий гормон, але в невеликій кількості він присутній і в жіночому організмі. У дівчат він виробляється в корі надниркових залоз і в яєчниках і є попередником естрогенів.

Питання, як знизити тестостерон у жінок, виникає в разі ряду проблем зі здоров'ям. Надлишок або нестача його дійсно призводить до патологій. Щоб точно визначити вміст гормону, необхідно здати венозну кров на дослідження.

Роль тестостерону в жіночому організмі

Цей гормон впливає на сексуальний потяг і статевий розвиток, а також кількість м'язової маси. Крім того, він активно задіяний у формуванні кров'яних клітин. При його надлишку зовнішній вигляд жінки змінюється. Оскільки це чоловічий гормон, у неї можуть проявлятися ознаки, властиві сильній статі.

Тестостерон у жінок — це гормон, якого в нормі зовсім мало, набагато менше, ніж у чоловіків. Проте він відповідає за ряд важливих процесів в організмі:

  • регулювання менструального циклу. Тестостерон працює спільно з прогестероном і естрогенами. У сукупності ці гормони забезпечують регулярність овуляції і сталість циклу;
  • підтримка статевих функцій. Від рівня цього гормону залежить лібідо, тобто, сексуальний потяг. Крім того, при його достатній кількості статеве життя дарує задоволення;
  • контроль м'язової маси і жирового прошарку. Тестостерон впливає на мускулатуру, сприяючи її збільшенню. Також він впливає на розподіл жирової тканини, щільність кісток і силу м'язів, тому дуже важливий для фізичного здоров'я і витривалості;
  • підтримка гарного настрою. Гормон впливає на емоційний стан, при достатній його кількості в організмі допомагає впоратися з депресією і подолати стрес. Від нього залежать не тільки когнітивні функції, але навіть лідерські якості;
  • формування кісткової тканини. Тестостерон зміцнює скелет, тому необхідний для профілактики остеопорозу.

Оскільки гормон бере участь у розподілі жирової тканини, він безпосередньо впливає і на метаболізм. Якщо його занадто багато, з'являються відкладення на тілі, наприклад, на талії або внизу живота.

Чоловічий гормон у жінок підвищує концентрацію уваги і працездатність, збільшує витривалість, що важливо під час фізичної активності. Також він відповідає за секрецію шкірного сала, тому від нього залежить, наскільки чистим, без акне, буде ваше тіло. При достатній кількості волосся виглядає густим і блискучим.

Ознаки зниженого або підвищеного рівня тестостерону

Як дефіцит, так і надлишок тестостерону шкідливі для організму. У жінок рівень цього гормону приблизно в 10 разів нижчий, ніж у чоловіків. Але буває, що його стає ще менше. Серед ознак зниженого тестостерону:

  • зниження лібідо — тобто, ви рідше відчуваєте сексуальний потяг;
  • відчуття постійної втоми, нестачі енергії;
  • дратівливість, поганий настрій, депресія;
  • труднощі із запам'ятовуванням і концентрацією уваги;
  • зменшення фізичної сили, витривалості, м'язової маси.

Жінки, які не відвідують спортзал, можуть не звертати уваги на ці ознаки. Але ігнорувати їх не можна, оскільки нестача тестостерону підвищує ризик розвитку остеопорозу. Це пов'язано з тим, що щільність кісткової тканини знижується. Крім того, жирова маса може значно збільшитися.

Sport Life приєднується до державної програми «Ветеранський спорт»
Бронюй спеціальний абонемент

Часто жінки замислюються над тим, від чого підвищується тестостерон. Ознаки надлишку цього гормону в організмі наступні:

  • гірсутизм. Так називається активний ріст волосся на тілі в тих місцях, де у жінок його не повинно бути. При гірсутизмі в результаті підвищеного тестостерону волоски з'являються на грудях, верхній губі, підборідді;
  • акне. Через підвищену активність сальних залоз з'являються прищі;
  • випадання волосся. При підвищеному тестостероні жінки страждають від алопеції (облисіння), властивого чоловікам;
  • порушення менструального циклу. Місячні стають нерегулярними або можуть взагалі відсутні. У такому випадку часто не відбувається овуляція;
  • зміна голосу. Тембр стає більш низьким і грубим, як у чоловіка;
  • зайва вага. З'являється великі жирові відкладення, особливо в області живота.

Симптомами є також підвищений статевий потяг, дратівливість, схильність до агресивності. Якщо вміст тестостерону залишається занадто високим довго, може розвинутися безпліддя, а також виникають порушення вуглеводного обміну, хвороби серцево-судинної системи.

Причини порушень

Точно визначити, чому підвищується тестостерон у жінок, допоможе лікар. Причини бувають як патологічними — через захворювання, так і фізіологічними. У першому випадку надлишок гормону є симптомом:

  • синдрому полікістозних яєчників. У цьому випадку вони працюють неправильно, в результаті чого і виникає гормональний збій;
  • дисфункції кори надниркових залоз. Це захворювання називають ще андрогенітальним синдромом, воно виникає через генетичні порушення;
  • пухлини. Новоутворення надниркових залоз або яєчників можуть спровокувати перевищення рівня тестостерону;
  • гіпотиреоз;
  • занадто інтенсивна робота надниркових залоз.

Гормональний збій також є наслідком прийому препаратів, зокрема, анаболічних стероїдів. Проблема може бути і наслідком частих стресів, неправильного харчування.

З фізіологічних причин тестостерон може підвищуватися, наприклад, в період овуляції і під час вагітності. Коли жінка переживає клімакс, яєчники можуть працювати неправильно, в результаті кількість чоловічого гормону зростає. Ці ж причини можуть призвести до його дефіциту.

Як природно відновити баланс

При частій втомі, м'язовій слабкості, зниженні статевого потягу варто поцікавитися, як підвищити тестостерон у жінки. Для цього важливо нормалізувати сон, приділяти час фізичним навантаженням і контролювати вагу. Підтримувати гормональний баланс допоможуть медитація, йога, дихальні вправи.

Також необхідно скорегувати раціон. Ось які продукти підвищують тестостерон:

  • насіння і горіхи, в яких багато цинку, магнію;
  • авокадо і оливкова олія, як джерела корисних жирів;
  • зелень і овочі, в яких містяться вітаміни групи B і фолієва кислота;
  • фрукти і ягоди, як джерела антиоксидантів.

Щоб знизити рівень тестостерону, важливо скоротити в раціоні кількість продуктів, які містять холестерин. Це жирне м'ясо яловичини і свинини, яйця (особливо жовток), сири, вершкове масло, ікра, деякі інші морепродукти.

Для нормалізації рівня гормону при його надлишку потрібно їсти більше бобових, овочів, фруктів і злаків. Обов'язково — фізична активність, зокрема, йога. Допоможуть також і кардіотренування. Щоб знизити вироблення тестостерону, необхідно схуднути.

Якщо гормональний збій виник в результаті хвороби і ви відзначаєте серйозні порушення менструального циклу або інші проблеми, краще відразу звернутися до лікаря. Він може призначити препарати, які допоможуть нормалізувати рівень тестостерону.

Бронюй абонемент зі знижкою