Оптимальні показники пульсу: як вік і фізичне навантаження впливають на частоту серцебиття

Серцевий ритм — один з головних показників стану організму і життєдіяльності людини в цілому. Нормальний пульс — орієнтовне, гнучке значення, що виражається в діапазоні. У різних людей, залежно від віку, статі, рівня фізичної активності та стану спокою, показники серцевого ритму можуть відрізнятися. Існують певні діапазони, які вважаються найкращими для підтримки здоров'я у різних груп населення.

Який нормальний пульс у людини

Частота серцебиття — це кількість серцевих ударів за хвилину. Стандартні значення пульсу у дорослої людини без патологій знаходяться в діапазоні 60-100 скорочень за хвилину. У міру старіння організму і розвитку різних хвороб даний параметр здатний відхилятися від нормальних меж. Подібні зміни ритму серця отримали назву аритмії — прискорене і уповільнене серцебиття.

Коли пульс перевищує позначку в 100 скорочень за хвилину, діагностується тахікардія. Даний стан може розвиватися за двома основними механізмами: природним (як реакція на емоційне напруження, страх або активну діяльність) і хворобливим (внаслідок різних патологічних процесів).

При зниженні серцевого ритму до менше 60 скорочень за хвилину встановлюється діагноз «брадикардія». У більшості випадків подібне уповільнення пов'язане з дисфункцією синоатріального вузла — спеціалізованої області міокарда, що відповідає за формування електричних сигналів.

Важливо брати до уваги індивідуальні особливості кожної людини. У певної категорії людей серцевий ритм може стабільно перебувати за межами стандартного діапазону, при цьому не викликаючи дискомфорту або погіршення стану. Окремої уваги потребують професійні атлети — внаслідок систематичних фізичних навантажень і специфічного режиму їх серцевий ритм нерідко виходить за рамки типових показників.

Який пульс вважається нормальним

Частота серцевих скорочень варіюється в залежності від вікової категорії та статевої приналежності. Оптимальні показники представлені наступним чином:

  • У віці 18-20 років пульс становить 60-100 скорочень за хвилину (незалежно від статі).
  • Для людей 20-30 років характерні показники 50-90 ударів у представників чоловічої статі і 60-70 у жіночої.
  • У період 30-40 років чоловіки мають частоту 60-90 скорочень, жінки - приблизно 70.
  • Вікова група 40-50 років характеризується показниками 60-80 ударів у чоловіків і 75-80 у жінок за хвилину.
  • У діапазоні 50-60 років у чоловіків спостерігається 65-85 скорочень, у жінок - 80-83.
  • Після 60 років у чоловіків частота досягає 70-90 ударів, у жінок - 80-85 скорочень за хвилину.

Відхилення показника в бік збільшення або зменшення можуть вказувати на патологічні процеси в організмі, бути результатом фізичних навантажень, емоційного напруження або представляти собою вроджені особливості конкретної людини.

Як підтримувати нормальну кількість ударів серця за хвилину

Пульс під час фізичного навантаження, відразу після тренування або у відповідь на сильні емоційні переживання може відхилятися від звичайних значень. При цьому оцінювати пульс при навантаженні виключно за віковими стандартами не завжди доцільно, оскільки на нього впливає безліч факторів: інтенсивність і тривалість активності, стать, вік, вага людини та інше.

Для стабілізації серцевого ритму рекомендується:

  • Регулярно займатися фізичною активністю помірної інтенсивності, такою як гімнастика, прогулянки, плавання та подібні види руху.
  • Обмежити, а краще повністю виключити куріння і алкоголь.
  • Скоротити вживання продуктів з кофеїном і енергетичних напоїв або батончиків.
  • Стежити за збалансованим і здоровим харчуванням.
  • Пити воду в достатній кількості — не менше 1,5-2 літрів на добу для дітей і 2-3 літрів для дорослих.
  • При необхідності приймати спеціальні медикаменти, БАДи, снодійні або заспокійливі засоби тільки за згодою лікаря.

Якщо вас цікавить питання — скільки ударів на хвилину — норма, пам'ятайте, що частота серцевих скорочень варіюється у кожної людини під впливом різних умов, проте в середньому у здорової дорослої людини в спокійному стані пульс становить від 60 до 90 скорочень за хвилину.

Стартовий абонемент на 7 днів за 240 грн!
Твій гарячий фітнес-тур

Як правильно вимірювати пульс

Вимірювати пульс рекомендується в стані спокою. Найкраще робити це вранці, приблизно через 10-15 хвилин після пробудження, перебуваючи в положенні сидячи або лежачи. Вимірювання слід проводити натщесерце.

Якщо ви вимірюєте пульс вперше, необхідно визначити його одночасно на обох руках, щоб перевірити симетричність. Надалі можна вимірювати пульс тільки на променевій артерії однієї руки.

Найчастіше для підрахунку частоти серцевих скорочень рахують кількість пульсових ударів на променевій артерії протягом 15 секунд і множать отримане число на 4. Однак якщо биття нерегулярне або неритмічне, підрахунок слід проводити протягом 60 секунд.

Які основні порушення можна виявити при вимірюванні частоти пульсу

Тахікардія — прискорення пульсу, коли частота серцевих скорочень перевищує 90 ударів на хвилину. Вона може бути ознакою різних захворювань і патологічних станів. Разом з тим прискорений пульс може спостерігатися і у здорових людей. До причин підвищення пульсу відносять:

  • психічне напруження, стрес, хвилювання, в тому числі при спілкуванні з лікарем;
  • фізичне навантаження і період після нього. Збільшення частоти серцевих скорочень при навантаженнях пов'язане зі зниженням тонусу блукаючого нерва і підвищенням рівня катехоламінів в плазмі крові;
  • прийом їжі;
  • вживання кави або чаю;
  • глибокий вдих у людей з астенічною статурою, що супроводжується дихальною аритмією.

Однак іноді причини тахікардії — хвороби, які не варто ігнорувати. Саме тому, якщо симптом тривалий і постійний — краще звернутися до лікаря для діагностики організму.

Який нормальний пульс людини під час сну

Під час сну у здорової людини частота серцевих скорочень зазвичай знижується в порівнянні з періодом неспання. Це пов'язано з тим, що під час сну активізується парасимпатична нервова система, відповідальна за «режим спокою». В середньому, у дорослої людини пульс у нічний час може бути на 18-20 ударів на хвилину нижчим, ніж вдень. При цьому ці показники можуть варіюватися залежно від віку, статі та індивідуальних особливостей.

Сон складається з декількох фаз, кожна з яких по-різному впливає на роботу серця. На етапі глибокої фази серцевий ритм поступово сповільнюється, тоді як під час швидкої, коли найчастіше сняться сновидіння, пульс може частішати.

Нормальний пульс при фізичних навантаженнях

Один з основних показників, на який орієнтуються при підборі інтенсивності вправ, — частота серцевих скорочень. Вона розраховується як відсоток від індивідуальної максимальної ЧСС.

Який ритм серця вважається нормальним? Найпоширеніша формула для оцінки максимального пульсу: максимальна ЧСС = 220 – вік.

Для більш точного підходу часто використовують формулу Карвонена, яка враховує пульс у стані спокою: ЧСС при навантаженні = (ЧССmax – ЧСС у спокої) × інтенсивність (%) + ЧСС у спокої.

Існує п'ять пульсових зон, кожна з яких відповідає різному рівню фізичного навантаження:

  • 50-60 % від ЧСС max — легке навантаження, підходить для початку тренувань;
  • 60-70 % — зона, що сприяє контролю маси тіла;
  • 70-80 % — аеробна зона, розвиває витривалість;
  • 80-90 % — анаеробна зона, збільшує силу і потужність;
  • 90-100% — максимальне навантаження, використовується переважно спортсменами.

Для початківців рекомендується починати з найнижчої зони, уникаючи різкого підвищення ЧСС більш ніж на 30 ударів від вихідного рівня. Підвищувати навантаження слід поступово — протягом декількох тижнів, орієнтуючись на самопочуття і адаптацію організму.

Що робити, якщо пульс підвищився

Проаналізуйте свій загальний стан здоров'я. У тому випадку, якщо частий пульс виникає одночасно з дискомфортом в області серця, втратою рівноваги, втратою свідомості, проблемами з диханням або сильною втомою, дійте без зволікання і терміново отримайте професійну медичну консультацію.

Якщо виражених симптомів нездужання немає, спробуйте нормалізувати пульс самостійно:

  1. Робіть повільні глибокі вдихи, на кілька секунд затримуйте дихання, потім повільно видихайте — це допоможе заспокоїти нервову систему.
  2. Спробуйте прийом: затримайте дихання і з зусиллям видихніть, одночасно закривши рот і ніс — ніби хочете «продути» вуха.
  3. Вмийте обличчя холодною водою або прикладіть холодний компрес до чола.

Найближчим часом відмовтеся від кави, алкоголю, куріння і постарайтеся уникати стресів.

А якщо пульс знизився

Якщо ви відчуваєте запаморочення, слабкість, переднепритомний стан або втрачаєте свідомість — викликайте швидку допомогу. Це особливо важливо при наявності захворювань серця або різкому зниженні ЧСС без очевидної причини.

Якщо стан стабільний і виражених симптомів немає, можна спробувати допомогти собі:

  1. Випити теплий солодкий чай.
  2. Зробити легку розминку — спокійна ходьба або прості вправи можуть м'яко прискорити пульс.

Майте на увазі: поради підходять тільки при невеликому відхиленні від норми і задовільному самопочутті. Це заходи короткострокової самодопомоги — навіть один епізод зниженого або підвищеного пульсу вимагає консультації лікаря і уточнення причин.

Бронюй абонемент зі знижкою