Причини нудоти після тренувань та способи її усунення

У деяких людей, які ведуть активний спосіб життя, часто виникає питання про те, чому нудить після тренування. Як виявилося, проблема не є рідкісною - нею так чи інакше переймаються більше половини спортсменів.

Sport Life: Бронюй абонемент зі знижкою, Фото 21258
Бронюй абонемент зі знижкою

У деяких людей, які ведуть активний спосіб життя, часто виникає питання про те, чому нудить після тренування. Як виявилося, проблема не є рідкісною - нею так чи інакше переймаються більше половини спортсменів. Нудоту і сильний занепад сил після тренування переживають ті, кому доводиться витримувати інтенсивні навантаження. До них належать футболісти, спринтери, кросфітери. Розглянемо найпоширеніші причини нудоти після тренувань.

причини нудоти.jpg

Інтенсивність навантаження: які зміни відбуваються в організмі

Надмірні фізичні навантаження призводять не тільки до того, що тіло перевантажується. Коли людина їх відчуває, кровотік різко змінює напрямок. Кров починає посилено надходити до таких органів, як:

  • серце;
  • легені;
  • шкіра.

Водночас скорочується кровопостачання черевної порожнини та травного тракту. Попутно зі зміною напрямку кровотоку може підвищуватися артеріальний тиск. Це поширена причина, через яку стає погано під час фізичних навантажень.

МАРАФОН ПОДАРУНКІВ у Sport Life!

Зневоднення: вплив нестачі води

Посилені тренування призводять до рясного виділення поту, відтоку рідини з організму. Це явище стає причиною зневоднення. Воно провокує нудоту під час тренування.

Якщо під час інтенсивного навантаження споживається недостатньо рідини, відбувається загустіння крові. У результаті:

  • підвищується температура тіла;
  • погіршується загальний стан;
  • виникає нудота після тренування.

Дуже високий ризик порушення кровообігу. Це загрожує стрибками тиску на тренуванні. Для його нормалізації та поліпшення загального стану організм витрачає додатковий ресурс. Посилюються потовиділення і втрата рідини, ситуація нагадує замкнуте коло.

Виконання вправ у такому стані може спричинити не лише нудоту, а й головний біль, навіть м'язові судоми. За гіпонатріємії виникають спазми і навіть сплутаність свідомості. Тому під час тренування тривалістю понад 1 годину бажано пити не просту воду, яка затримує рідину в організмі через знижений натрій, а спеціальні розчини для спортсменів.

Ризик теплового удару: екстремальні умови

Досить часто трапляються випадки, коли стає погано під час фізичних навантажень на спеці. У таких умовах активно виробляється піт, а організм, своєю чергою, втрачає через це воду. Підвищується температура тіла, що в комплексі з високою температурою довкілля може спровокувати не тільки нудоту, а й тепловий удар. Аналогічний ефект мають заняття в непровітрюваному просторі. Щоб уникнути нудоти під час занять, підтримуйте всередині приміщення температуру в діапазоні 21-25 °С. Також необхідно пити достатню кількість рідини. Проблема може виникнути, якщо займатися спортом у гірській місцевості. Тут знижені вміст кисню в повітрі й атмосферний тиск.

Обережно з харчовими добавками: важлива інформація

Нудити після тренування може, якщо вам доводиться приймати такі препарати, як:

  • анальгетики;
  • антибіотики;
  • нестероїдні протизапальні препарати;
  • антидепресанти тощо.

Неприємні відчуття може викликати прийом стимуляторів (наприклад, кофеїну. Ризик нудоти після тренування виникає із вживанням харчових добавок, що містять у різних кількостях:

  • гліцерин;
  • залізо;
  • натрій.

Якщо приймаєте їх і відчуваєте неприємні відчуття, необхідно знизити дозу.

Скоригуйте режим харчування

Причиною нудоти можуть бути заняття як на порожній шлунок, так і відразу після їжі. Проблема ризикує виникнути вранці, якщо прийшли в зал після нічного голодування. Її провокують і тривалі проміжки між прийомами їжі (проявляється тоді, коли, наприклад, займаєтеся після роботи, пообідавши до цього о 13:00 або 14:00). У таких випадках нудота під час або після тренування провокується, з одного боку, нестачею поживних речовин, з іншого - високою інтенсивністю вправ.

Проблема може вас спіткати в разі переїдання, маленької перерви між тренуванням і останнім прийомом їжі, через вживання білкових і жирних продуктів.

Це як спеціально розроблене харчування на основі спортивного протеїну, так і натуральна їжа: сир, молоко, м'ясо.

Медичні чинники

Причиною нудоти під час тренувань можуть стати хвороби, наприклад:

  • шлункові патології;
  • захворювання печінки та жовчного міхура;
  • функціональні кишкові розлади,

Якщо у вас є схильність до такого роду захворювань, по-перше, потрібно перед заняттями проконсультуватися з лікарем, по-друге, не можна допускати навантажень високої інтенсивності.

Що робити, якщо нудить у процесі занять?

Якщо під час тренування виникла нудота, насамперед його потрібно припинити, щоб дати організму відпочити. Необхідно випити спеціальний напій з електролітом або просту воду. Прийміть зручне положення (сидяче або лежаче) і дихайте. Дихання має бути глибоким і повільним. Не рухайтеся протягом 20 або 30 хвилин. Рухи можуть викликати нудоту. У процесі відпочинку можна з'їсти сухі крекери. Вони нейтральні, шкоди не принесуть, водночас допомагають знизити нудоту.

Якщо відпочинок зі спробою нормалізувати дихання результату не приніс, зверніться до лікаря. Загалом медична консультація необхідна, якщо нудота після тренування виникає регулярно, часто трапляються запаморочення, втрати свідомості, мають місце хронічні захворювання.

Що має знати кожен спортсмен

Незважаючи на те, що нудота після тренувань - явище поширене, є чудові можливості її уникнути. Для цього потрібно почати будь-які заняття з розминки. Поки ви її проводите, поступово нарощуючи навантаження, ваш організм адаптується до стресу. Це підвищить імовірність уникнути нудоти під час і після тренування. Дуже важливий вибір оптимального навантаження. Правильні тренування передбачають поступове збільшення інтенсивності. При цьому в процесі занять стежте за самопочуттям. У разі його погіршення знижуйте інтенсивність. Особливо звертайте увагу на нові або занадто складні вправи.

Як у перервах між підходами, так і після тренувань потрібно подбати про адекватний відпочинок. Для цього складіть тренувальний план. Під час занять здійснюйте контроль дихання та техніки виконання.

Важливий момент - правильне харчування та гідратація: вам потрібно вивчити, що і як їсти перед тренуваннями. Прийом їжі має відбутися за 2-3 години до занять. Не захоплюйтеся жирною і білковою їжею, а також продуктами з вмістом клітковини. Під час занять пийте воду або спортивні розчини. Не шукайте екстремальності! Тренування проводьте в комфорті. У тому разі, якщо особливості вашого спорту передбачають заняття на відкритому повітрі, у спеку або горах, необхідно спочатку акліматизуватися до таких умов.

Як би це банально не виглядало, але, щоб знизити ймовірність нудоти після тренування, потрібно вибрати правильно зал. У цьому не буде проблем, якщо у вашому місті працюють спортивні клуби мережі Sport Life. Ми забезпечимо комфортні умови: вентиляцію та належну температуру залу. Досвідчений тренер допоможе в розробці плану, проконтролює хід занять. Якщо необхідно, надамо послуги лікаря. Наша команда зробить усе, щоб ви досягли результату, водночас ми дбаємо про ваше здоров'я.

Sport Life: Бронюй абонемент зі знижкою, Фото 21258
Бронюй абонемент зі знижкою