Як підвищити рівень тестостерону: навіщо він потрібен і як впливає на чоловіче здоров'я

Після 30 років його концентрація в крові починає поступово знижуватися (на 1-2% на рік)

Тестостерон — це основний чоловічий статевий гормон, що виробляється переважно яєчками (меншою мірою — наднирковими залозами). Після 30 років його концентрація в крові починає поступово знижуватися (на 1-2% на рік), причому сучасний спосіб життя (хронічний стрес, недосипання, гіподинамія або ожиріння) прискорює цей процес. Як підвищити тестостерон? Правильний режим дня, харчування, фізична активність, контроль стресу і ваги сприяють підтримці і навіть поліпшенню гормонального фону без ліків. Досвідчені тренери, нутриціологи і психологи одного з найбільших в Україні спортивних комплексів Sport Life допоможуть вам успішно вирішити цю проблему.

Функції тестостерону

У чоловічому організмі цей гормон виконує кілька найважливіших функцій:

  • контролює статеве дозрівання, відповідає за вироблення сперматозоїдів, впливає на лібідо (статевий потяг) і ерекцію;
  • сприяє збільшенню м'язової маси і сили, оскільки стимулює білковий синтез в м'язах, їх відновлення після травм і фізичних навантажень;
  • перешкоджає накопиченню жирових відкладень на животі;
  • підтримує міцність кісток, запобігаючи розвитку остеопорозу;
  • бере участь в регуляції рівня інсуліну і глюкози;
  • покращує настрій, мотивацію і впевненість у собі.

Зниження концентрації цього андрогену в крові пов'язане з депресією, підвищеною втомлюваністю і дратівливістю.

Основні причини низького тестостерону

Зниження рівня чоловічого гормону може бути викликано не тільки фізіологічними причинами (вік після 35 років, стрес, малорухливість, абдомінальне ожиріння — коли жирова тканина перетворює тестостерон в естроген, нераціональне харчування і шкідливі звички), але і патологічними факторами:

  • гіпогонадизм: первинний (порушення функції яєчок) або вторинний (порушена робота гіпоталамуса або гіпофіза);
  • цукровий діабет 2 типу;
  • метаболічний синдром;
  • пухлини гіпофіза або яєчок;
  • хронічні захворювання нирок, печінки, легенів і щитовидної залози;
  • зловживання алкоголем і наркотиками;
  • прийом глюкокортикоїдів, опіоїдів, антидепресантів і антиандрогенів.

Щоб точно діагностувати причину змін в організмі, важливо вчасно відвідати ендокринолога. Самолікування або сліпе вживання гормональних препаратів/БАДів небезпечно.

Коли варто перевірити рівень тестостерону

Звернутися до лікаря і здати аналіз крові на цей андроген необхідно при наявності стійких і виражених симптомів, що впливають на якість життя:

  • зниження лібідо і ерекції;
  • постійна депресія і стомлюваність;
  • втрата м'язової маси і сили;
  • збільшення жирових відкладень, особливо на животі;
  • безсоння;
  • дратівливість і перепади настрою.

При наявності 2-3 і більше симптомів, особливо в поєднанні з віком старше 35 років, звертайтеся до ендокринолога або андролога.

Як підвищити тестостерон природним шляхом

Підвищити рівень андрогену в крові без медикаментів і гормональної терапії можна декількома способами:

  1. Нормалізація харчування. У яких продуктах міститься тестостерон? Сам гормон не входить до їх складу, але деякі з них стимулюють його вироблення або містять речовини, необхідні для синтезу. До них відносяться тваринні і рослинні білки (м'ясо, риба, яйця, бобові) — це будівельний матеріал для тестостерону, тому важливо включати їх в раціон. Сприяє цьому процесу і вживання оливкової олії, джерел цинку (насіння, сочевиця), вітаміну D (яєчні жовтки і печінка тріски) і магнію (шпинат, горіхи, цільні злаки). Уникайте надлишку цукру і швидких вуглеводів, трансжирів, пива (містить фітоестрогени), а також не допускайте переїдання.
  2. Якісний сон тривалістю 7-9 годин на добу. Бажано засинати до 11 години вечора, дотримуючись постійного режиму.
  3. Контроль стресу. З цим допомагають практики релаксації (медитація, дихальні вправи або йога), помірні фізичні навантаження, виїзди на природу і хобі.
  4. Регулярна сексуальна активність.
  5. Підтримка нормальної маси тіла.
  6. Фізична активність. Ефективні види навантажень — силові тренування, інтервальні вправи високої інтенсивності і помірне кардіо (ходьба, біг, плавання). При цьому важливо уникати перетренованості.
Sport Life приєднується до державної програми «Ветеранський спорт»
Бронюй спеціальний абонемент

Як підняти тестостерон природним шляхом? Дотримання перерахованих складових здорового способу життя допоможе відновити нормальний його рівень при відсутності патологічних змін в організмі.

Роль тренувань у підвищенні тестостерону

Тренування — один з найпотужніших і природних стимуляторів вироблення цього гормону. Їх ефективність залежить від виду вправ, інтенсивності та частоти занять. Серед них найбільш корисні:

  1. Силові тренування. Найкраще працюють базові суглобові вправи (присідання, станова тяга, жим штанги і підтягування), робота з важким вантажем (70-85% від одного повторного максимуму). Робіть 6-10 повторень в 3-5 підходах з проміжками відпочинку 60-90 секунд і частотою 3-4 тренування на тиждень, тренуючи спочатку груди і трицепс, потім спину і біцепс, а потім ноги і плечі.
  2. Інтервальні тренування високої інтенсивності тривалістю 20-30 хвилин 2-3 рази на тиждень (наприклад, спринт 20 секунд, потім відпочинок півтори хвилини, а потім знову повторити 6-8 разів).
  3. Функціональні вправи з власною вагою, гумовими петлями, гирями і кросфіт.

Не варто тренуватися до знемоги щодня, оскільки без відновлення рівень тестостерону навпаки падає. Шкідливі тривалі кардіотренування довше 45-60 хвилин при високому пульсі. Що підвищує тестостерон? Персонально складена програма помірних тренувань з урахуванням віку, досвіду і статури.

Поради від експертів Sport Life

Фахівці спорткомплексу мають великий практичний досвід у вирішенні питання, як підняти тестостерон у чоловіка. Персональні тренери вважають, що оптимальний результат дає грамотно складений тренувальний план — дві-чотири силові тренування на тиждень і кардіо в помірному обсязі з акцентом на базові вправи, контролем інтенсивності та періодичності, а також урахуванням фаз відновлення.

Нутриціологи Sport Life радять проаналізувати вміст в організмі цинку і вітаміну D, з'ясувати, чи достатньо білка в харчовому раціоні, і скласти персональний план харчування з урахуванням рекомендацій фахівців.

Тренери з функціонального тренінгу рекомендують відстежувати серцевий ритм у стані спокою і варіабельність пульсу, контролювати перевантаження через трекер або щоденник самопочуття. Медитативні класи, SPA салони, люкс зали для клієнтів, дихальні практики — все це доступно в спорткомплексі.

Не менш важливим є і ментальне здоров'я, що сприяє відновленню гормонального балансу. Психологи-партнери Sport Life попереджають, що хронічний стрес — «вбивця» тестостерону. Працюючи з мотивацією і внутрішньою напругою шляхом використання майндфулнес-практик, підтримки через клубні чати і участі в груповому коучингу по здорових звичках, можна поліпшити не тільки настрій, але і фізичні показники. Майндфулнес — це психологічна і медитативна техніка вміння уважно спостерігати за своїми думками, почуттями, тілом і навколишнім світом в моменті, не відволікаючись і не оцінюючи. Така практика сприяє зниженню стресу і кортизолу (що важливо для гормонального фону), тривожності і депресії, покращує сон і пам'ять, допомагає контролювати переїдання і імпульсивну поведінку.

Нормальний рівень тестостерону – ключ до чоловічого здоров'я і активного життя

Цей гормон впливає практично на всі аспекти – від фізичної сили до впевненості в собі. Як підвищити тестостерон у чоловіка, не вдаючись до медикаментів? Цю проблему потрібно вирішувати комплексно, якщо медична діагностика не виявила патологічних змін в організмі. Коли зниження рівня цього гормону викликано лише фізіологічними процесами, пов'язаними з віком, наявністю хронічного стресу, недосипання, гіподинамії і переїдання, важливо:

  • збалансувати харчування, збагативши раціон корисними поліненасиченими жирними кислотами, цинком, вітаміном D, магнієм, обмежуючи при цьому солодощі, фастфуд і трансжири;
  • проводити силові тренування, поєднуючи їх з кардіо в помірному обсязі;
  • забезпечити повноцінний сон, мінімізуючи світло і гаджети за одну годину до нічного відпочинку, оскільки при хронічному недосипанні рівень тестостерону знижується на 10-15% і більше;
  • навчитися керувати стресом, так як кортизол пригнічує вироблення андрогену;
  • контролювати показники здоров'я (вміст в крові загального і вільного тестостерону, вітаміну D, цинку, SHBG - зв'язуючого гормону білка, ЛГ (передає сигнал від гіпофіза до яєчок) і ФСГ (стимулює вироблення сперми);
  • лікувати хронічні запалення, ожиріння та інсулінорезистентність;
  • регулярно консультуватися з урологом-андрологом.

Тренування — один з найпотужніших способів підвищити тестостерон природним шляхом. Після силових вправ його рівень зростає на 15-30% протягом декількох годин. Такий гормональний сплеск стимулює збільшення м'язів, спалювання жиру і посилення лібідо. Регулярні тренування покращують базову концентрацію цього андрогену. Спорткомплекс Sport Life пропонує пробне заняття з тренером (визначення рівня підготовки і цілей) з подальшою розробкою персональної тренувальної програми з урахуванням віку, ваги і аналізу гормонального фону, а також підтримку і моніторинг прогресу.

Бронюй абонемент зі знижкою