Вправа берпі: її види, користь і прийоми

Його називають «королем вправ», «маленькою смертю», «пекельною дробаркою». І недарма. Техніка Berpi виглядає тільки просто на перший погляд.

Його називають «королем вправ», «маленькою смертю», «пекельною молотаркою». І недарма. Техніка берпі тільки на перший погляд виглядає нескладною. Виконати її хоча б кілька разів дуже непросто. На сьогодні ця вправа є невід'ємною складовою численних програм тренувань, комплексів для схуднення і зміцнення м'язів.

Що таке берпі? Це багатосуглобова високоінтенсивна вправа, що складається з 4 послідовних рухів (присідання, планка, віджимання і стрибок), які виконують безперервно протягом певного періоду часу. Вона активно задіює різні групи м'язів, допомагає тренувати координацію, силу, спритність і витривалість, сприяє активному спалюванню калорій і жиру, позитивно впливає на роботу серця. Саме тому ця вправа є настільки популярною і у фітнесі, і серед спортсменів, які займаються кросфітом. Вона не потребує спеціального обладнання, її можна виконувати в будь-якому місці. Головне - робити все правильно, адже від цього залежатиме ефективність вашого тренування.

Чи готові ви кинути виклик своєму тілу? Тоді давайте розбиратися з усіма особливостями виконання цієї вправи.

Берпі: що потрібно знати, приступаючи до тренування

Своєю «появою на світ» і самою назвою берпі (бурпі, burpee) зобов'язане американському фізіологу Роялу Берпі. Саме він у 30-х роках минулого століття розробив тест, що дає змогу оцінити фізичні можливості людини. Лікар пропонував випробовуваним протягом 20 секунд виконати 4 цикли послідовних рухів, після чого заміряв пульс і час, за який він приходив у норму.

У початковій версії берпі не було ні віджимань від підлоги, ні стрибків вгору. Людині достатньо було чергувати вихідне положення стоячи, присідання і перехід у планку. Проте методика Берпі виявилася досить ефективною. У 40-х роках минулого століття її почали використовувати в програмі підготовки новобранців Збройних Сил США. Вважалося, що якщо боєць зміг виконати 20 і більше підходів за хвилину, то він перебуває в прекрасній фізичній формі.

У фізкультуру берпі прийшло набагато пізніше. Сталося це на хвилі захоплення кросфітом. Засновник цього напряму Грег Глассман запозичив берпі у військових, він же ускладнив його, додавши до вправи віджимання і вистрибування. Вийшло те саме «впав-віджався-вистрибнув», яке ми маємо зараз.

На сьогоднішній день берпі, що поєднує в собі кардіо і силове тренування для всього тіла, є однією з найефективніших вправ, що дають змогу досягти бажаного результату за досить короткий термін.

Класичний варіант передбачає послідовне виконання кількох рухів. Спочатку потрібно присісти, потім стрибком встати в планку на долонях, віджатися, увійти в глибокий присід і вистрибнути з нього вгору. Виконати все це, та ще й багато разів поспіль, зовсім непросто. Але вправу можна злегка видозмінити - спростити або, навпаки, ускладнити. Завдяки цьому включати берпі в комплекс тренувань зможуть і новачки, і досвідчені спортсмени.

Sport Life приєднується до державної програми «Ветеранський спорт»
Бронюй спеціальний абонемент

Користь берпі для організму

При регулярному виконанні ця вправа здатна принести значну користь усьому організму людини. Берпі дає змогу:

  • забезпечити опрацювання всіх великих м'язових груп, зміцнити м'язи ніг, плечей, грудей, преса і кора;
  • коригувати і формувати фігуру, виправляти поставу;
  • підвищувати силу і загальну витривалість, розвивати гнучкість і спритність;
  • покращувати координацію і баланс;
  • забезпечити велику витрату калорій, ефективно спалювати жир, підтримувати нормальну вагу;
  • зміцнювати серцево-судинну систему, покращувати кровообіг.

Крім усього іншого, вправа берпі має і практичну користь. Завдяки швидкому та інтенсивному виконанню, вона дає змогу економити час, відведений на тренування. А відсутність спеціального спортивного інвентарю дає змогу легко виконувати вправу навіть у домашніх умовах.

Як правильно виконувати класичне берпі

Тепер про найголовніше: як робити берпі правильно. Покрокова техніка виконання класичного варіанту вправи виглядає так:

  1. Початкове положення: стоячи, ноги на ширині плечей, руки вздовж корпусу.
  2. Присідання з упором долонями в підлогу.
  3. Стрибок назад у позицію планки.
  4. віджимання (за бажанням, новачки цей крок можуть виключити).
  5. Повернення ніг у положення присідання.
  6. Стрибок вгору з плесканням руками над головою.
  7. Повторення вправи кілька разів без зупинки.

Дуже важливо, щоб кожен етап було виконано максимально точно. В іншому разі ви не отримаєте бажаного ефекту або, того гірше, заробите травму. Найпоширенішими помилками під час виконання вправи є:

  • прогин у попереку в положенні планки або під час віджимання;
  • недопрацювання на кожному етапі;
  • нерівномірне дихання;
  • надмірна інтенсивність.

Уникайте всіх зазначених неточностей. Пам'ятайте: краще зробити правильно меншу кількість повторень, ніж недопрацьовувати в кожному циклі або перевтомлюватися через занадто високе навантаження.

Види берпі

Описаний вище варіант вправи - це класичне берпі. Вона є базовою версією для початківців. Крім неї, існують й інші різновиди вправи, які спрямовані на збільшення навантаження. Серед них:

  1. берпі зі стрибком на лаву або тумбу. Ця варіація виконується практично так само, як і класична версія вправи. Але на етапі вистрибування вгору спортсмену потрібно буде застрибнути на підвищення. Такий варіант, спрямований на ефективніше прокачування м'язів, сприятиме розвитку сили ніг і вибухової потужності.
  2. берпі з гантелями. Ускладнена версія класичного бурпі. Завдяки використанню обтяження у вигляді гантелей ефект від вправи буде ще більш відчутним.
  3. берпі з підтягуванням. Ще один ускладнений варіант класичного берпі, основною перевагою якого є додаткове навантаження на м'язи спини. Головна відмінність цієї версії полягає в тому, що на стадії вистрибування вгору спортсменові потрібно схопитися за перекладину і підтягнутися на ній.
  4. HIIT-берпі. Вправу можна використовувати як складову частину високоінтенсивних інтервальних тренувань (HIIT). Для цього її слід виконувати певний час або кількість циклів, а потім відпочивати перед повторенням.

Якому з видів берпі віддати перевагу? Це залежить насамперед від рівня вашої фізичної підготовки. Новачкові слід починати з найпростішої класичної версії. І тільки освоївши всі основні елементи, переходити до інших варіантів виконання. Їхній вибір залежатиме від того, яку мету ви переслідуєте і якого ефекту хочете досягти.

Як включити берпі в тренування

Включити берпі у своє тренування можна по-різному: як розминку, для завершення занять або як основну вправу. У першому випадку буде достатньо зробити 2-3 підходи по 5-10 повторів. Берпі добре розігріє тіло, м'язи «прокинуться» і будуть готові включитися в роботу. Якщо вправа є частиною основного тренування, її слід виконати в 3-5 підходів по 15-20 повторень. У такій якості бурпі можна використовувати в найрізноманітніших комплексах і програмах, наприклад, зі скидання ваги. Швидкому схудненню сприятиме вельми відчутна витрата калорій під час берпі. Включити цю вправу слід і в кругове, силове або HIIT-тренування. Робити бурпі можна також по завершенні занять для потужного фінішу, добивання м'язів і кардіо.

Кому корисна і кому не рекомендується ця вправа

Незважаючи на всю ефективність і універсальність, ця вправа підходить не всім. Корисною вона буде для тих, хто бажає зміцнити м'язи, поліпшити свою фізичну форму, підвищити витривалість або схуднути. Виконання бурпі стане чудовим виходом для тих, хто обмежений у часі, не має доступу до спеціального обладнання і змушений тренуватися вдома.

Не рекомендується робити цю вправу:

  • новачкам, які не мають базової фізичної підготовки;
  • людям із захворюваннями серцево-судинної системи, суглобів або хребта;
  • тим, у кого її виконання викликає дискомфорт або біль.

Однозначним протипоказанням є нещодавно перенесені операції, травми та будь-які інші проблеми зі здоров'ям, що потребують часу на відновлення.

Замість висновку

Підіб'ємо підсумок. Берпі - це універсальна і високоефективна вправа, що сприяє активному жироспалюванню, зміцненню м'язів, розвитку сили і підвищенню витривалості. Її варто неодмінно включити в програму своїх тренувань. Але робити це потрібно правильно. Почніть з невеликої кількості повторень і поступово збільшуйте навантаження. Не перестарайтеся! Пам'ятайте про важливість правильної техніки. Тільки в цьому разі ви досягнете максимального ефекту і користі для свого здоров'я.

Бронюй абонемент зі знижкою