Вправи Кегеля: як зміцнити м'язи тазового дна і навіщо це потрібно

Вправи Кегеля для жінок спрямовані на тренування і зміцнення м'язів тазового дна.

Sport Life: Бронюй абонемент зі знижкою, Фото 21258
Бронюй абонемент зі знижкою

Вправи Кегеля для жінок спрямовані на тренування і зміцнення м'язів тазового дна. Вони підтримують статеві органи, сечовий міхур, пряму кишку. Спеціальна гімнастика, про яку ми детально розповімо далі, корисна і для чоловіків. Незалежно від статі, вправи Кегеля здатні запобігти нетриманню сечі й калу та хворобам органів таза.

Що таке м'язи тазового дна

Перш ніж розбиратися з вправами для тазового дна, зробимо невеликий екскурс в анатомію для розуміння того, з чим і для чого потрібно працювати. М'язи тазового дна - це «гамак», що підтримує органи малого таза. Розташовані вони між лобковою кісткою і куприком, мають шарувату структуру, тісно пов'язані з фасціями і нервами, тому дуже чутливі, мають здатність до тонкої координації. Додаткові функції:

  • регуляція фізіологічних процесів: контроль сечовипускання, дефекації;
  • статева: сприяють нормальній сексуальній активності, посилюють відчуття;
  • стабілізація таза: допомагають зберегти рівновагу і підтримувати правильне положення тіла.

Ослаблення м'язів тазового дна має негативні наслідки для організму, серед них:

  • нетримання сечі та калу;
  • опущення органів малого таза;
  • сексуальна дисфункція;
  • болі в попереку і ділянці таза.

Тренування за методикою Кегеля - це специфічні вправи, спрямовані на профілактику/вирішення описаних проблем, що також допомагає підтримувати загальний стан здоров'я.

Навіщо потрібно зміцнювати м'язи тазового дна

Це особливо важливо для жінок. Крім зазначених вище ефектів, вправи Кегеля важливі в до- і післяпологовому періоді. Заняття гарантують підтримку м'язового тонусу, запобігають ускладненням і дискомфорту.

Є специфічні результати регулярних тренувань за програмою Кегеля і для чоловіків - зниження ризику розвитку простатиту. Це досягається за рахунок поліпшення мікроциркуляції крові та виключення застійних процесів у передміхуровій залозі. Позитивний вплив для представників обох статей:

  • поліпшення контролю над своїм тілом - саме тазове дно сприяє підтримці рівноваги і стабілізує хребет;
  • профілактика болю в ділянці таза і попереку;
  • підвищення впевненості в собі. Відсутність фізичного дискомфорту і проблем із сечовипусканням, в інтимній сфері. Все це позитивно впливає на самооцінку.

Тренування Кегеля універсальні, зокрема в плані віку. Для людей старшого покоління вони теж дуже важливі. З віком втрачається еластичність шкіри та всіх м'язів, тому виникає ризик розвитку нетримання. Регулярні вправи Кегеля допомагають підтримувати якість життя і не страждати від вікових змін (нетримання сечі та калу), зберегти активність і самостійність завдяки сильним стабілізувальним м'язам, запобігти болю.

МАРАФОН ПОДАРУНКІВ у Sport Life!

Як правильно виконувати вправи Кегеля

Щоб відчути всі названі вище ефекти, важливо чітко розуміти, як робляться вправи Кегеля. Детальна покрокова інструкція - далі.

Крок 1: як знайти м'язи тазового дна

Перше і найважливіше - зрозуміти, де ж вони розташовані. Існує кілька методів. Універсальний, який підходить для всіх і є найвідомішим, - під час сечовипускання спробувати зупинити потік сечі й відчути, за допомогою яких м'язів ви це робите. Однак не практикуйте цей метод занадто часто, оскільки можуть виникнути складнощі в майбутньому з цією природною потребою.

Крок 2: основна техніка виконання вправи

Прийміть зручне положення, щоб тіло розслабилося. Можна лежати або сидіти на стільці, а загалом обирайте комфортну для себе позу. Після освоєння техніки зможете виконувати тренування Кегеля, навіть стоячи в черзі або в будь-якому іншому місці. Етапи:

  1. Зробіть глибокий вдих через ніс. У процесі м'язи черевного преса скоротяться і наповняться повітрям. У цей момент м'язи тазового дна розслаблені.
  2. Повільно видихніть через рот, склавши губи «трубочкою», наче дмете через соломинку. При цьому злегка напружуйте м'язи тазового дна. Зберігайте напругу протягом 3-6 секунд під час видиху.
  3. Вдихніть знову і припиніть скорочення м'язів, це забезпечить їхнє розслаблення.
  4. Розслабте м'язи тазового дна на 6-10 секунд. Важливо зробити це повністю.

Порада: не затримуйте дихання під час виконання вправи. Якщо відчуваєте, що робите це, рахуйте вголос.

Крок 3: частота і тривалість тренувань

Починати слід із 10 повторень на 1 сеанс. Для досягнення бажаних результатів потрібно виконувати по 2-3 сеанси на день. Добре, якщо можете робити між ними однакові інтервали. Ключ до успіху - регулярність.

Крок 4: поступове збільшення навантаження

Збільшуйте навантаження, роблячи більше сеансів (2-3 на день). Також можна утримувати скорочення до 10 секунд. Ще один варіант - виконувати вправу зі змінною швидкістю: швидкі та довші утримання.

Види вправ Кегеля

Базова техніка, яку ми описали вище, ідеально підходить для новачків. Оволодіння нею дасть відчутні результати, якщо ви зіткнулися з однією з описаних проблем, пов'язаних зі слабкими м'язами тазового дна.

Комплекс вправ Кегеля із затримкою передбачає утримання м'язів до 10 секунд, а в разі поліпшення навичок - 15-20. У результаті розвивається контроль над м'язами тазового дна. Можете помітити їхню велику витривалість і здатність до скорочення.

Варіант із прискоренням допоможе поліпшити силу розглянутих м'язів. Суть у тому, щоб максимально стиснути їх і швидко розслабити. Сеанс триває 30-60 секунд. Така техніка підвищує здатність реагувати на різкі навантаження.

Варіанти вправ для досвідчених:

  • чергування стискань різної інтенсивності - легкі та сильні змінюють одне одного;
  • вправи в русі - робіть тренування Кегеля в процесі ходьби або занять спортом;
  • використовуйте обважнювачі - існують спеціальні тренажери і гантелі.

Регулярні тренування і поліпшення результатів дадуть змогу прокачати м'язи тазового дна і позбутися багатьох проблем із сечостатевою системою.

Часті помилки під час виконання вправ Кегеля і як їх уникнути

Тренування Кегеля, як і будь-які інші, мають виконуватися з дотриманням техніки. Існує низка поширених помилок, яких припускаються багато новачків. Серед них:

  • напруження інших м'язів - преса, сідниць, стегон. Щоб запобігти цьому, необхідно правильно знайти цільові м'язи і максимально розслабити інші;
  • недостатня увага правильному диханню. Чітко дотримуйтеся описаного нами алгоритму вдиху/видиху;
  • неправильна частота або недостатня інтенсивність. На самому початку робіть один сеанс, а коли доведете до 2-3 на день, то дотримуйтеся систематичності, ускладнюйте заняття, якщо відчуваєте, що готові до цього;
  • очікування швидких результатів. Таке тренування, особливо якщо є якісь зі згаданих нами проблем, потребує старань і часу. Дійте наполегливо, систематично, щоб домогтися необхідного ефекту.

Щойно помітите результати, зможете впевнено сказати, що помилок у процесі тренування не допускаєте. При регулярному виконанні вправ перші поліпшення в стані помітні вже через кілька тижнів (4-8). Це залежить від правильності виконання і початкового стану тазових м'язів.

Висновок

Зміцнення м'язів тазового дна - необхідність. Роблячи це, ви дбаєте про власне здоров'я. Прості вправи Кегеля потрібні жінкам і чоловікам, незалежно від їхнього віку. Досягти результатів вдасться при дотриманні техніки та регулярності занять.

Поширені запитання

Скільки часу потрібно, щоб побачити результати вправ Кегеля?

Від 4 до 8 тижнів, що залежить від правильності виконання, регулярності та стану м'язів тазового дна.

Чи можна робити вправи Кегеля під час вагітності?

Так, вони корисні для майбутніх мам, адже допоможуть як у процесі пологів, так і в період після них, сприяють прискореному відновленню.

Чи можна робити вправи Кегеля за наявності захворювань?

Якщо у вас були операції або маєте хронічні хвороби, перед тим як почати виконувати вправи Кегеля, проконсультуйтеся зі своїм лікарем. Протипоказання - гострий період запальних процесів, гемороїдальні кровотечі, захворювання судин, онкологія, опущення матки.

Sport Life: Бронюй абонемент зі знижкою, Фото 21258
Бронюй абонемент зі знижкою